Кольорові моделі RGB та CMYK

Коли ми стикаємось з графічним дизайном та поліграфією, неодмінно виникає питання вірного вибору кращої кольорової моделі в залежності від розв’язуваної задачі, але спочатку розглянемо просте визначення та згадаємо, що ж таке кольорова модель.

Отже, кольорова модель – це математичний опис кольорів у вигляді набору чисел. Наразі поговоримо про дві найпоширеніші кольорових моделі – це RGB та CMYK.

Для того, щоб зрозуміти, що краще RGB або CMYK, варто заглибитись у ці два терміни та зрозуміти суть і переваги кожного з них, адже саме ці кольорові моделі відповідають за відображення кольорів у цифровому та відтворення їх у друкованому вигляді.

Почнемо з RGB.

RGB – абревіатура від англійських слів Red, Green і Blue. Це система трьох основних кольорів: червоного, зеленого і синього. Саме такий вибір основних кольорів обумовлений специфікою будови людського ока, але заглиблюватись в анатомію сьогодні ми не будемо.

Дана кольорова модель здебільшого використовується при роботі з цифровими носіями, наприклад, ми її спостерігаємо на екранах гаджетів. Генерація кольорів тут відбувається адитивно, тобто шляхом поєднання трьох основних компонентів різної насиченості. Цей режим надає можливість створювати широкий спектр кольорів, які мають ідеальне застосування в техніці з екранами.

Основні переваги RGB

Головна перевага кольорової моделі RGB – це можливість створення динамічних і яскравих кольорів за допомогою променів світла, що має особливе значення у відображенні інформації саме на цифрових пристроях.

Розглянемо приклади використання RGB-моделі:

 • Веб-дизайн
 • Графічний дизайн
 • UX/UI дизайн
 • Дизайн додатків (застосунків)
 • Фото і відео контент
 • Інфографіка

На будь-якому дисплеї (комп’ютер, телевізор, планшет, смартфон, камера, фотоапарат та ін) відображення кольорів за допомогою RGB-моделі завжди буде виглядати максимально яскраво та привабливо.

Широкоформатная печать

Діапазон кольорів в системі RGB

Як ми вже наголошували раніше, спостерігати весь спектр відтінків цієї кольорової моделі можливо лише за допомогою екрану монітора, точніше за допомогою випромінювання світла з екрану.

Кольорова модель RGB має широкий спектр кольорів. Змішуючи три основні кольори різної інтенсивності ми можемо отримати понад шістнадцять мільйонів різних відтінків. Це надає великі можливості для точної кольоропередачі при створенні цифрових проектів будь-якої складності.

Кожний канал RGB відповідає числовому значенню від 0 до 255, або ж іншими словами – кожний колір має окреме значення насиченості конкретної компоненти в утвореному кольорі.

Приклади кольорів в RGB:
R=0, G=0, B=0 – чорний
R=255, G=0, B=0 – червоний
R=255, G=255, B=0 – жовтий
R=255, G=165, B=0 – помаранчевий
R=255, G=255, B=255 – білий

img

В яких файлах краще зберігати зображення в режимі RGB

Якщо ви заглибились в інформацію про генерацію кольору в системі RGB і плануєте практикувати у цій області – маєте розуміти, з якими файлами вам краще мати діло, адже від того залежить якість кінцевого продукту.

Для роботи з RGB краще вибрати файли з розширенням JPEG, PNG і GIF. Це найбільш поширені з усіх існуючих.

Для розуміння – кілька слів про кожний з них:

 • JPEG – ідеальний формат для роботи з фотографіями та іншими складними зображеннями.
 • PNG – чудовий варіант для роботи з графікою, яка потребує використання прозоростей.
 • GIF – найкращий варіант для роботи з анімованими кадрами.

Тепер докладніше про CMYK.

CMYK – абревіатура з англійської Cyan, Magenta, Yellow, Black (key color – ключовий колір, існує версія, що перша буква обрана таким чином, щоб не плутати black та blue), а отже це система чотирьох основних кольорів: блакитний, пурпурний, жовтий та чорний. Дана кольорова модель була розроблена спеціально для правильної кольоропередачі на друкованих матеріалах.

На відміну від RGB, CMYK являє собою субтрактивну кольорову систему, де колір формується за рахунок виключення певних кольорів з базового – у даному випадку білого кольору (колір паперу), який на 100 відсотків відбиває світло. Тобто тут враховується кількість відбитого, а не поглиненого кольору.

В системі CMYK кожний колір задається чотирма координатами, які знаходяться в діапазоні від 0 до 100 відсотків. У такому випадку 0 – це білий (відсутність кольору), 100 – це чорний. Тобто чим більшим буде значення – тим насиченіший колір ми отримаємо.

Широкоформатная печать

Основні переваги CMYK

CMYK – система відображення (генерації) кольорів при друці на папері. Саме завдяки їй ми можемо досягти правильної кольоропередачі на друкованих матеріалах та, як наслідок, бажаного кінцевого результату.

Наприклад, кольорова модель CMYK чудово відтворює фотографічні зображення – в друкованому вигляді вони виглядають реалістично та гармонійно, на них чітко видно градієнти, плавні переходи та інші деталі. Досягти такого результату вдається за допомогою напівтонів (відтінків). Якщо роздивитись друковане зображення під лупою, можна помітити маленькі різнокольорові крапки, кожна з яких має свій відтінок.

Професійною мовою ці крапки називаються растром (від німецького Raster (сітка)). На відстані ми бачимо гармонійну картинку, в якій ці крапки зливаються в одне ціле. Ось така оптична ілюзія виходить.

Отже, кольорова модель CMYK – ідеальна для використання в друкованих матеріалах. Вона гарантує максимальне наближення передачі кольору до оригінального.

Розглянемо декілька прикладів використання системи CMYK у виробництві друкованої продукції:

 • Наклейки, стікери
 • Упаковка, коробки, конверти
 • Листівки, поштівки, флаєри
 • Плакати, постери
 • Буклети, брошури, каталоги
 • Зовнішня реклама
 • POS-матеріали та багато іншого.

Кольоровий діапазон CMYK

В порівнянні з RGB, CMYK має більш обмежений спектр кольорів, що важливо розуміти готуючи цифрові макети до друку. Наприклад, всі досвідчені дизайнери знають і завжди пам’ятають той факт, що кольорова модель CMYK не може точно відобразити яскраві кислотні кольори системи RGB.

Найкращий формат для зберігання зображення в CMYK

Враховуючи те, що макети в CMYK зазвичай готуються саме для друку – найкращий формат для зберігання це Adobe PDF. Це професійне розширення із вбудованими кольоровими профілями CMYK, що дозволяє зберігати умовну точність кольоропередачі при друці. Формат Adobe PDF є певним стандартом для обміну макетами в поліграфії. 

Порівняльні характеристики RGB і CMYK-моделей:

ВластивістьRGBCMYK

Метод генерації кольору

Адитивний (метод поєднання)

Субтрактивний (метод виключення)

Основні кольори

Червоний, зелений, синій 

Блакитний, пурпуровий, жовтий, чорний 

Спектр кольорів

Широкий діапазон кольорів (до 16 000 000 відтінків)

Обмежений кольоровий охват 

Використання

Цифровий дизайн

Дизайн друкованої продукції

Формати файлів

JPEG, PNG, GIF

PDF, EPS, TIFF

Можливості відтворення кольору

Яскраві, кислотні та динамічні кольори

Реалістичне та точне відображення на друці 

Перетворення кольору в іншу кольорову модель

Перетворення може призвести до зміни кольору

Перетворення може призвести до зміни кольору

Доцільність використання при друці

Не підходить для друку

Призначений для друку

Необхідність кольорового профілю

Не критично

Важливо для точного відображення

Тож зрозуміло, що основна різниця між RGB та CMYK полягає саме в методі генерації кольорів, а це дуже важливо при роботі з графічним дизайном та підготовкою макетів до друку. Адже колір, який ви бачите на екрані монітора у цифровій версії макету буде відрізнятися від того, який ви отримаєте при друці його ж на фізичних носіях.

Перевірка кольорового режиму RGB/CMYK

Додрукарська підготовка макета в першу чергу передбачає перевірку кольорової моделі використаної в файлі, адже як ми розібралися вище – від цього залежить кольоропередача та якість друкованого матеріалу.

Зупинимось докладніше на перевірці кольорового режиму в трьох професійних та найбільш популярних редакторах.

Photoshop

img

У Photoshop кольорова модель вказана у дужках на вкладці документа. Ви також можете знайти її, перейшовши до «Зображення»> «Режим». Режим кольору документа буде позначений галочкою.

Illustrator

img

В Illustrator знайти кольоровий режим ви можете перейшовши до «Файл»> «Кольоровий режим документа», його буде відмічено галочкою.

InDesign

img

Один із простих способів перевірити режим кольору в InDesign — використовувати панель «Колір». Перейдіть до «Вікно»> «Колір»> «Колір», щоб отримати доступ до панелі «Колір», якщо вона попередньо не відображається. На цій панелі ви знайдете значення кольорів, виражені у відсотках CMYK або RGB. Конкретний режим, що відображається, буде залежати від колірного режиму, встановленого для вашого документа.

Перетворення між RGB та CMYK

Перетворити одну модель на іншу достатньо просто, але важливо розуміти основні характеристики кожної з них, щоб зробити це грамотно.

Отже, перетворення дизайну з RGB в CMYK включає в себе перетворення кольорів з більш широкої кольорової гами RGB в більш обмежену гамму CMYK. І тут основне завдання – це зберегти потрібний вигляд кольору та максимально зберегти зовнішній вигляд макета.

Такі перетворення зазвичай виконуються за допомогою тих самих редакторів, які ми розглядали вище: Adobe Photoshop, Illustrator или InDesign. В цих програмах досвідчені дизайнери не просто перетворять одну модель на іншу, але й за необхідності відкорегують макет до потрібного вигляду. Адже зміна кольору через різницю в кольоровій гамі між RGB та CMYK зовсім не рідкість.

Готуючи макет до друку, дизайнер зверне увагу не тільки на колір, але й на інші технічні характеристики макета та відповідність їх до вимог типографії та конкретної технології друку.

Розглянемо основні кроки на шляху перетворення кольорової моделі RGB в CMYK:

 • Відкрийте файл з макетом в обраному редакторі.
 • Перевірте кольорову модель в макеті.
 • У разі переконання в тому, що кольори задані в системі RGB – перейдіть до налаштувань управління кольором.
 • Відкорегуйте кольоровий режим згідно рекомендацій до конкретного редактора описаних вище.
 • Перевірте відповідність кольорів та актуальне відображення дизайну в макеті.
 • За необхідності проведіть додаткові маніпуляції щодо корекції кольорів та інших складових макету.
 • Збережіть файл в форматі PDF.
 • Остаточно перевірте макет перед друком.

Як вже зазначалось раніше, деякі кольори при перетворенні в іншу кольорову систему можуть відтворюватися неточно через відмінності в кольоровій гамі. Наприклад, яскраві та насичені кольори RGB, що виходять за межі гами CMYK, можуть виглядати тьмянішими, менш яскравими та, можливо, навіть занадто темними. Проте дизайнери знають це та враховують такі властивості при створенні макета для друку.

Який чорний краще?

При використанні моделі CMYK чорний колір можна задати одним основним каналом, тобто C = 0%, M = 0%, Y = 0%, K = 100%, але у цьому випадку, на жаль, чорний буде не достатньо насиченим та навіть буде більше схожим на темно сірий колір.

Для того, щоб зробити чорний колір максимально темним, варто скористатись такою формулою, а саме: C = 60%, M = 60%, Y = 60% та K = 90%.

img

Плашкові кольори, палітра Pantone

Інколи можливостей тріадного кольору (комбінації чотирьох основних фарб) не достатньо для отримання бездоганного результату.

Як ми вже писали раніше – деякі кольори не охоплюються CMYK, а деякі начебто й охоплюються та час від часу дають різні результати. Інколи з цим можна змиритись, а інколи, наприклад, коли мова йде про корпоративні кольори, такий варіант зовсім не прийнятний. Це створює, так звану, проблему “потрапляння в колір”.

В таких випадках на допомогу приходять плашкові кольори, тобто спеціальні попередньо змішані фарби, які використовуються замість або додатково до CMYK.

Якщо говорити саме про заміну тріадного кольору плашковим – то це не завжди актуально. Наприклад, при роботі з графічним дизайном – так, але от для друку фотографій – абсолютно не має сенсу. Проте, якщо виникає необхідність в доповненні моделі CMYK плашковим кольором, наприклад, коли потрібен друк фото з логотипом певного кольору, який виходить за межі гами CMYK – це ідеальний варіант.

На відміну від кольорів, які генеруються за допомогою комбінації чотирьох фарб, плашкові кольори гарантують точне відтворення, тобто вони мають завжди однаковий вигляд. CMYK, на жаль, у зв'язку з технічними особливостями генерації кольору, такої точності не має, тому один і той самий колір може щоразу виглядати трохи по-іншому. Це, до речі, один з основних недоліків відтворення палітри CMYK на фізичних носіях, але можемо вас запевнити – проблема стосується далеко не всіх кольорів.

Найпоширенішими плашковими кольорами являється палітра кольорів Pantone. Завдяки системі відповідності кольорів Pantone та її спеціальним каталогам ви можете обрати будь-який необхідний вам колір.

Також, в цифровій технології друку існує поняття використання додаткового кольору, тобто мова йде про п’яту додаткову фарбу, яка друкується в додатку до CMYK. Такі кольори можуть бути різними, наприклад, металік (срібло, золото) або флуоресцентні фарби та ін. Звісно це надає додаткових можливостей в створенні якісної та оригінальної сучасної поліграфії.

Варто зазначити, що макети з плашковими кольорами потребують додаткової уваги при підготовці до друку, адже вони також мають відповідати певним технічним вимогам.

І на завершення

Для того, щоб правильно відобразити колір в тому чи іншому проекті, важливо розуміти основні параметри і характеристики використаних кольорових моделей. Адже кожна з них доцільна при використанні в певних цілях.

Так, наприклад, кольоровий режим RGB має великі переваги при роботі з цифровими проектами. Адже завдяки широкому спектру кольорів та підсвітці дисплея вдається створювати неповторні яскраві та насичені графічні дизайни. Така графіка ідеально оптимізована для цифрових екранів, а її візуально привабливий зовнішній вигляд чудово пасуватиме, для використання, наприклад, у соціальних мережах, вебсайтах або мультимедійних презентаціях.

В той самий час, кольорова система CMYK навпаки – має сенс лише при роботі з друкованими матеріалами. Проте оптимальних результатів при друці можна досягти чітко розуміючи різницю між палітрами CMYK і RGB, вмінню їх правильного перетворення та корекції кольорів. Тільки таким чином можливе забезпечення точної кольоропередачі та повне досягнення поставлених цілей. Також варто зазначити, що готуючи файли до друку варто хоча б поверхнево орієнтуватися в технологіях виробництва поліграфії й суворо дотримуватись всіх технічних вимог типографії задля отримання якісного продукту на виході.

Отже, RGB і CMYK – це два різні колірні режими, призначені для конкретних цілей у графічному дизайні. І, абсолютно точно, при грамотному та доцільному використанні цих кольорових палітр, з них можна витиснути максимум переваг і тим самим досягти найвищого результату у створенні свого проекту.

ic
Подивитися на мапі Пн - Пт: 9:30 - 18:00
Пн - Пт: 10:00 - 15:00
Швидке замовлення
Заявка на розрахунок вартості
Задати питання

Задайте питання і ми зв'яжемося з вами протягом 3-х годин.
Або зв'яжіться зручним способом >

Задати питання
Заявка прийнята!
Спасибі!
Зовсім скоро ми зв'яжемося з вами!