Підготовка контуру для плотерної порізки

Підготовка контуру для порізки фігурних виробів потребує особливої уваги, тому що кожен елемент створеного в електронному вигляді контуру є командою управління руху ріжучої або бігуючої голівки плотера.

Плотери бувають планшетними і рулонними. Компанія Фастпринт має в своєму парку обладнання три планшетних ріжучих плотери.
У планшетному плотері використовуваний матеріал строго фіксується на планшеті, а ріжучі інструменти рухаються. Завдяки цим "розумним" ножам, чітко виконуючим програмні завдання з комп'ютера, ріжуться задумані фігури. Такі машини використовуються як для виробництва різних фігурних виробів, самоклейок, а також для бігування або ж розрізання картону, пластику та вінілу, щільного паперу та інших типів матеріалів. Традиційно планшетні плотери використовуються для наскрізної прорізки тих чи інших аркушів. У таких плотерах використовується так званий флюгерний ніж.

 флюгерне ніж

Підготовка контуру для порізки фігурних виробів за допомогою таких плотерів вимагає особливої уваги, тому що кожен елемент створеного в електронному вигляді контуру є командою управління руху ріжучої або бігующей головки плоттера.

При підготовці контуру для плотерної порізки необхідно враховувати наступне:

  • контур повинен бути підготовлений в векторному вигляді (Adobe Illustrator, CorelDRAW)
  • контур повинен знаходиться в окремому шарі
  • контур повинен містити в собі тільки суцільні лінії
  • контур повинен бути максимально замкнутим
  • контур повинен містити мінімальну кількість вузлів і мінімальну кількість ліній
  • бажано враховувати напрямок ліній контуру - початкову і кінцеву точки ліній
  • бажано уникати використання гострих кутів в контурі

Розглянемо докладніше кожну з вимог.

Контур приймається в роботу створений в векторному вигляді в програмах Adobe Illustrator або CorelDRAW в окремому шарі . Розглянемо на прикладі програми Adobe Illustrator.

 Контур для плотерної порізки

Всі лінії в контурі повинні бути суцільними. Якщо в контурі присутні лінії біговки та порізки, то їх необхідно виділити різними кольорами: порізка – червоним , біговка – чорним кольором . Бажано не використовувати для позначення біговки штрихпунктирні лінії. Товщина ліній контуру значення не має і використовується лише для комфортного візуального сприйняття контура на екрані монітора (як правило це 0,5-2 пункту)

Контур повинен бути максимально замкнутим. На цьому моменті зупинимося детальніше. Кожна лінія контуру певного кольору – це команда управління ріжучими або бігуючими елементами плотера. У початковій точці кожної лінії контуру ріжуча голівка опускається на матеріал, здійснюється порізка або біговка (залежить від кольору лінії в контурі) і в кінцевій точці лінії контуру головка піднімається. Далі відбувається переміщення до початкової точки наступної лінії контуру і так далі. Саме тому замкнутість дуже важлива при підготовці контуру для порізки та дозволяє робити порізку швидко і не підводячи головку від матеріалу.

На малюнках нижче показана правильна підготовка контуру. На рис.3 (неправильний варіант) контур складається з 3 ліній, хоча візуально він здається замкнутим, але в процесі різання такого контуру ріжуча голівка буде здійснювати три цикли опускання-підняття ножа, і в цих місцях можливі зачіпки на матеріалі, що погіршить якість порізки, і як наслідок зовнішній естетичний вигляд виробу може бути гіршим. Для контролю замкнутості контуру і кількості елементів в ньому, рекомендується використовувати вікно Шари (Layers), як показано на рис.3 і рис.4. Для об'єднання декількох ліній в одну, існує команда Об'єднати (Join, Ctrl + J) і після її застосування на рис.4 ми бачимо, що лінія контуру тепер одна і її порізка буде здійснюватися безперервно без підняття ножа в кутових точках.

 Як правильно приготувати контур плотерної порізки 1
 Як правильно приготувати контур плотерної порізки 2
 Як правильно приготувати контур плотерної порізки 3

УВАГА! Не плутайте замкнутість конутра з угрупованням елементів в Adobe Illustrator. (Рис.5). У контурі не повинно бути присутнім згрупованих елементів (всі групи повинні бути розгрупувати).

Контур повинен містити мінімальну кількість вузлів і мінімальну кількість ліній. Іноді при створенні або експорті в формат Adobe Illustrator (.eps або .ai) в контурі можуть з'явиться зайві вузлові точки і подвійні лінії (накладення), але ж кожен вузол і кожна лінія чи крива – це команда управління голівкою плотера. Наявність таких накладень або "порожніх" (окремовисячих) вузлів потрібно перевірити у вікні Шари (Layers) і зайве видалити. Також можна скористатися командою Очищення (Clean Up) в меню Об'єкт - > Контур  як показано на рис.6.

 Як правильно приготувати контур плотерної порізки 6

Бажано враховувати напрямок ліній контуру. Кожна лінія крива контуру має свій початок, напрямок і кінець (і навіть замкнутий контур). Більш наочно це можна побачити, відкривши контур .eps в програмі CorelDRAW. Виділивши весь контур, виберіть інструмент Shape Tool (F10). На рис.7 і рис.8 показано візуально початок і кінець кожної лінії або кривої контура.

 Як правильно приготувати контур плотерної порізки 7
 Як правильно приготувати контур плотерної порізки 8

Так як ріжучий флюгерний ніж при різанні повертається у напрямку руху головки плоттера, при підготовці контуру бажано якомога більше паралельних ліній створювати в одному напрямку. Це дозволить уникнути поворотів ножа при різанні таких ліній на 180°, так як в місці розвороту ножа на матеріалі утворюється зачіпка або підрив.

Бажано уникати використання гострих кутів в контурі з тієї ж причини – ніж при різанні не може різко розвернутися на гострому куті і піти в іншому напрямку – існує якась інерція при повороті ножа. Якість гострих кутів також залежить від матеріалу, який використовується при різанні.

ic
Подивитися на мапі Пн - Пт: 9:30 - 18:00
Пн - Пт: 10:00 - 15:00
Швидке замовлення
Заявка на розрахунок вартості
Задати питання

Задайте питання і ми зв'яжемося з вами протягом 3-х годин.
Або зв'яжіться зручним способом >

Задати питання
Заявка прийнята!
Спасибі!
Зовсім скоро ми зв'яжемося з вами!